Battaniye çeşitleri

ileadmin

Battaniye çeşitleri

Battaniye çesitleri yüz yıllardır kullanılan her evde ve odada bulundurmamız gereken koltukta otururken yada uzanırken üstümüze aldığımız mevsim geçişlerinde daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir üründür.

Battaniye çok eskiden beri yöreye göre pamuk ipliğinden yada yün ipliğinden el örmesi olarak üretilirdi fakat son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle daha modern ve hızlı dokuma tezgahlarıyla üretiliyor.

Battaniyeler tek kişilik battaniye, çift kişilik battaniye, batdal boy battaniye ve tv ve diz battaniye olarak sınıflandırılır.

Standart ölçüler; tek kişilik battaniye 160×220, çift kişilik battaniye 180×220, batdal boy battaniye 200×220 ve diz battaniye ise 130*170 veya 130*190 olur.

Evlerimizde kullandığımız battaniyeler yün, pamuk veya akrilik battaniye olur.

Battaniyelerin kurumsal alanlarda kullanılan başlıca yerleri inşaat şantiyelerinde kullanılan işçi battaniyesi denilen kenarları biyeli peluş veya yün olur.

Otellerin dolaplarında kalan müşterilerinin üşümesi sonucunda yorgana takviye olarak battaniye bulunur.

Öğrenci yurtları bakımı ve temizliği kolay olduğu için genellikle yorgan yerine battaniye kullanmayı tercih etmektedir.

Yün battaniyelerin üretiminde kullanılan iplik kalitesi ve %100 yün mü yoksa karışım mı olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. %100 yün battaniyenin kullanımı çok konforludur fakat bakımına da bir o kadar dikkat etmemiz gereklidir. Yüksek derece de ve kurutma makinasında kuruttuğumuzda battaniyeyi keçeleştirip özelliğini yok etmiş oluruz.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın